ciekawostka dnia

Pierwszą książkę o nazwie encyklopedia wydano w Bazylei w 1559 roku. W 1690 roku w Paryżu, pojawiła się pierwsza z hasłami w porządku alfabetycznym.

baner BIP


link do pobrania prezentacjiZrealizowaliśmy projekt
e - Akademia Przyszłości

Należymy do
Szkół Odkrywców Talentów
(patronat MEN)


Przekaż
1% podatku na naszą szkołę
www.fundacjaROSA.pl
nr naszej szkoły 112449logowanie

Sing-in

NASZA SPOŁECZNOŚĆ JEST TOLERANCYJNATOLERANCJA O tym, że każdy z nas jest inny, nie musimy nikogo przekonywać. To widać, nawet wtedy, gdy obok siebie siedzą tylko dwie osoby. Różni nas sposób ubierania się, gust muzyczny, hierarchia wartości. Różnimy się płcią, kolorem włosów, pochodzeniem. I choć nie powinno to nikomu przeszkadzać, niektórzy nie potrafią zaakceptować inności drugiego człowieka.
Do XVII wieku nie istniała tolerancja religijna. Za to, że było się innego wyznania, można było nawet stracić życie. Czyny te tłumaczono, popierając się cytatem z Pisma Świętego
"Jest jeden Bóg", zapominano przy tym o innym cytacie: "Miłujcie nieprzyjaciół swoich".

Co tak naprawdę powoduje nietolerancję?

Przecież nie wynika ona jedynie z "inności" drugiej osoby. Cóż, czasem odrzucamy inne osoby, ponieważ umieszczamy w nich uczucia, których sami się boimy, których nie chcemy. Łatwiej nam poradzić sobie z nimi, gdy przerzucimy je na inne osoby, wtedy będziemy od nich wolni. Przez taki zabieg znajdziemy też materialną postać tego, czego w naszym życiu nie chcemy. Nietolerancja wynika też z szukania kozła ofiarnego - w taki właśnie sposób postępują ci, którzy nie są w stanie znieść słów krytyki, a także ci, których spotykają ze strony kolegów same przykrości. Znalezienie w takiej sytuacji kogoś słabszego zdecydowanie podnosi samoocenę.
Mimo wszystko najczęstszym powodem nietolerancji jest wychowanie oparte na stereotypach, w którym nie liczą się prawda i szczerość, a jedynie głupie przesądy i tradycja, z która nie zawsze można się zgodzić.
Nie tolerujemy tego, czego nie znamy. To smutna prawda, ale tak właśnie się dzieje. Boimy się, że nasz świat runie w gruzach, że stracimy przez to przyjaciół. Bojąc się, nie zajdziemy daleko. Tylko poznając innych ludzi, ich wiarę, światopogląd staniemy się ludźmi myślącymi.MINI GALERIA


tolerancja tolerancja tolerancja
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć.
 
MEN Kuratorium Oświaty UMŁ - Oświata CKE ŁCDNiKP WODN