ciekawostka dnia

Pierwszą książkę o nazwie encyklopedia wydano w Bazylei w 1559 roku. W 1690 roku w Paryżu, pojawiła się pierwsza z hasłami w porządku alfabetycznym.

baner BIPZrealizowaliśmy projekt
e - Akademia Przyszłości

Należymy do
Szkół Odkrywców Talentów
(patronat MEN)


Przekaż
1% podatku na naszą szkołę
www.fundacjaROSA.pl
nr naszej szkoły 112449logowanie

Sing-in

PANI KAYA MIRECKA PLOSSdane dane dane

WIELOLETNIA PRZYJACIÓŁKA NASZEGO PATRONA

ŻYCIE PANI KAI...

Kaya Mirecka-Ploss, właśc. Hanna Adela Czech (ur. 12 września 1928 w Piekarach Śląskich) – pisarka, projektantka mody, działaczka społeczna. Dzieciństwo spędziła w Nakle Śląskim, gdzie uczęszczała do tamtejszej szkoły. Wojnę spędziła w obozie dla małoletnich w Niemczech[1]. Lata wojenne spędziła za granicą, głównie w Anglii, gdzie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Londynie, Dział Mody, uzyskując tytuł magistra. Doktorat obroniła na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech. Po 15 latach pobytu za granicą, pod koniec 1957 roku, wróciła do kraju. Pracowała jako projektantka mody i zakładała znane na całą Polskę sklepy Mody Polskiej. Pod koniec 1960 roku została aresztowana, ale dzięki wstawiennictwu Leona Kruczkowskiego, przyjaciela rodziny, po dwóch tygodniach została zwolniona. Wtedy zaczęła pisać pierwsze rozdziały Drogi przez most. Od 1966 roku przebywa w Stanach Zjednoczonych. W 1989 roku objęła funkcję prezesa Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej. W 1991 roku została Dyrektorem Wykonawczym Amerykańskiego Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie. W Centrum urządziła w Gabinet Profesora Jana Karskiego oraz stworzyła stypendium jego imienia. Od kilku lat współpracuje z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”. Jest laureatką „Kryształowego motyla” – statuetki Fundacji. Od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymała Komandorię Orderu Odrodzenia Polski.Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu, który został jej wręczony 15 lutego 2005 roku w Waszyngtonie przez przedstawicieli Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – wicekanclerza Marka Michalaka i sekretarza Marka Pawłowskiego. W 2011 roku była jednym z gości honorowych na uroczystości otwarcia interaktywnego gabinetu prof. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej


NIEZWYKŁA POSTAĆ, NIEZWYKŁA OSOBOWOŚĆ

PANI KAYA W NASZEJ SZKOLE

26 kwietnia 2014 r. szkołę odwiedziła pani Kaya Mirecka-Ploss, wieloletnia przyjaciółka i towarzyszka życia profesora Jana Karskiego, patrona gimnazjum. Jest współzałożycielką Amerykańskiego Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie, była prezesem Klubu Kultury Polskiej w Waszyngtonie i prezesem Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej. W Ameryce organizuje wystawy sztuki, koncerty polskiej muzyki klasycznej i sympozja o kulturze i historii swego kraju. Prowadzi programy edukacyjne, ucząc o Polsce w szkołach USA. Za tę działalność i wiele innych otrzymała m. in. medal Zasłużony dla Kultury Polskiej, Krzyż Oficerski i Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski. Od lat współpracuje z naszą szkołą. W bieżącym roku, z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Karskiego, postanowiła odwiedzić gimnazjum noszące imię profesora. Zorganizowała konkurs literacki, do którego zaprosiła uczniów szkół amerykańskich i naszej szkoły, a także ufundowała nagrody. Pytanie konkursowe: ,,Co Jan Karski mówi?- do mnie” było tematem esejów. Trzy najlepsze prace zostały wysłane do Waszyngtonu. Życie pani Kai Mireckiej-Ploss było uwikłane w historię Polski i II wojny światowej. Właśnie o niej mówiła i wspominała o Janie Karskim w kontekście jego misji kurierskiej. Podkreślała, że był obrońcą wszystkich biednych ludzi, słabych czy o innym kolorze skóry. Chce, by uczniowie propagowali idee tolerancji profesora. Taki zamysł towarzyszy również fundacji imienia Jana Karskiego, który założyła pani Mirecka-Ploss po śmierci profesora. Uczniowie przygotowali dla pani Kai szereg niespodzianek, m.in. otrzymała tytuł ,,Honorowego gościa Gimnazjum nr 18 w Łodzi” oraz obejrzała program artystyczny. Pani Mirecka-Ploss zapowiedziała powtórny przyjazd do Polski we wrześniu bieżącego roku z okazji promocji swej książki. Tej wybitnej propagatorce kultury polskiej w Ameryce towarzyszyła Lisa Helling, wiceprezes Instytutu Tolerancji i Dialogu im. profesora Jana Karskiego w Waszyngtonie.

gość honorowy gość honorowy


KOBIETA, KTÓRA WIDZIAŁA ZA DUŻO

WYPEŁNIŁAM, ZŁOŻONE KARSKIEMU PRZYŻECZENIE...

W dniu 18 września 2014 roku pani Kaya Mirecka - Ploss, gość honorowy Gimnazjum nr 18 w Łodzi, odwiedziła szkołę. Wizyta związana była z promocją książki "Jan Karski - człowiek, któremu powiedziałam prawdę". Wypełniona po brzegi sala gimnastyczna z pełnym skupieniem słuchała wspomnień o patronie szkoły, jak również o najważniejszych momentach z życia pani Ploss. Wieloletnia przyjaciółka profesora Jana Karskiego z wielkim sentymentem wspominała swoją ostatnią wizytę w naszym mieście. A było to nie tak dawno, bo w kwietniu tego roku. Terminarz spotkań pani Ploss jest dość napięty, a jak sama podkreślała, lubi te spotkania, bo kontakt z ludźmi ją cieszy i może przybliżyć takie fakty z życia patrona szkoły, o których nikt nie wie a które zna tylko ona. Społeczność uczniowska przygotowała do pani Mireckiej - Ploss wiele pytań. Gość honorowy starał się bardzo dokładnie na nie odpowiadać. Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć występ wokalny Kingi Fedorowicz, podziwiać taniec Oliwi Trim i usłyszeć wiersz w interpretacji Weroniki Frątczak. Wszystkie te elementy podobały się pani Ploss, a po każdym z nich nasz gość wyrażał swój podziw pod adresem młodego wykonawcy. Kolejna wizyta pani Ploss pokazała, że osoba profesora Jana Karskiego nie jest obca uczniom Publicznego Gimnazjum nr 18 w Łodzi, a młode pokolenie jest dumne, że to właśnie on został patronem szkoły. Czuło się, że całe spotkanie sprawiło ogromną radość obu stronom. Na koniec wszyscy odśpiewali gościowi honorowemu "Sto lat", bo niedawno pania Kaya skończyla 90 lat. Oczywiście nie mogło zabraknąć życzeń i kwiatów.

dane dane dane
MINI GALERIA


dane dane dane
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć.
 
MEN Kuratorium Oświaty UMŁ - Oświata CKE ŁCDNiKP WODN