HISTORIA SZKOŁY

Na podstawie uchwały Rady Miejskiej w łodzi z dnia 24 marca 1999 roku, powołano do życia z dniem 1 września 1999 roku Publiczne Gimnazjum nr 18 w Łodzi.
Na stanowisko dyrektora szkoły została powołana mgr Ilona Bulska, a funkcję zastępcy powierzono mgr Anna Mrożewskiej.

Pierwszy rok był najtrudniejszy, szkoła działała korzystając z gościnności w budynku Szkoły Podstawowej nr 81. Szkoła miała w pierwszym roku działania 5 oddziałów, do których uczęszczało 126 uczniów oraz zatrudniała 11 nauczycieli.
Rok szkolny 2000/2001 przyniósł wiele zmian, a największą było przeniesienie się do dawnego budynku szkoły spożywczej, wygodnego, pięknie usytuowanego i wkomponowanego w zieleń, a mieszczącego się przy ulicy Emilii Plater 34.

W nowym budynku entuzjastycznie wszyscy wzięli się za pracę. Dotyczyły one malowania pracowni, zakupów niezbędnych mebli, sprzętu do wyposażenia sal lekcyjnych. Wszelkie prace przebiegały w bardzo miłej atmosferze jednoczącej wszystkich pracowników szkoły.

Drugi rok pracy szkoły, już w własnym budynku rozpoczął się w znacznie większym gronie. Szkoła zatrudniała 26 nauczycieli i miała 12 oddziałów klasowych.

W następny roku szkoła miała blisko 500 uczniów w 18 oddziałach i zatrudniała 34 nauczycieli. Gimnazjum szybko zyskało renomę szkoły bezpiecznej i o wysokim poziomie kształcenia, do której chętnie przychodzą uczniowie nawet z odległych części miasta.

W trzecim roku istnienia Rada Miejska w Łodzi w dniu 20 lutego 2002 roku nadała Publicznemu Gimnazjum nr 18 w Łodzi imię profesora Jana Karskiego.

Uroczystość nadania imienia odbyła się 25 października 2002 r. Ta wspaniała uroczystość była jedną z najważniejszych chwil w krótkim, ale niezwykle bogatym życiu szkoły. Zapisała się w serca nie tylko uczniowskie, ale nauczycieli i zaproszonych licznie gości. Fakt nadania szkole imienia rozpoczął nowy etap w jej istnieniu. Zainspirował nowe więzi, złączył na zawsze społeczność uczniowską.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, podczas której poświęcony został sztandar ufundowany przez Honorowego Gościa- panią dyrektor Kayę Mirecką Ploss z Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie. Jego projekt wykonała Tamara Sass, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Awers sztandaru poświęcony jest profesorowi Karskiemu. Oprócz Jego portretu i wzoru podpisu, wyhaftowano65533; jakże charakterystyczny dla tego wielkiego Człowieka ; cytat z jednej z książek Profesora: TOLERANCJA I NIEUSTĘPLIWOŚĆ PAMIĘCI.
Rewers zaś stanowi godło Polski na biało65533; czerwonym tle. Na nim umieszczono też pełną nazwę szkoły. Podczas uroczystości ślubowania w szkole zaproszeni goście z kraju i zagranicy obejrzeli piękną część artystyczną. W murach naszej szkoły odżyły ideały Profesora,które można byłoby określić słowami z antycznej tragedii Sofoklesa " współkochać przyszłam, nie współnienawidzić ". Niektórzy goście znali osobiście Naszego Patrona, inni tylko o Nim słyszeli, dla wszystkich jednak 25 października 2002 r. był okazją do wyjątkowych przeżyć i wzruszeń.

Wybór takiego Patrona zobowiązuje, czyni nas szlachetniejszymi, uczy odwagi, empatii i budzi chęć niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują, także w obecnych czasach.

Życie szkoły rzeczywiście jest bardzo bogate. Uczestniczymy w Targach Edukacyjnych i Targach Ekologicznych. Organizujemy konkursy, w których udział biorą uczniowie wielu łódzkich szkół. Nasi uczniowie zdobywają wysokie miejsca w konkursach międzygimnazjalnych. Uczestniczą w imprezach kulturalnych i naukowych. Szkoła współpracuje z wieloma instytucjami, szkołami.

Trzeciego września 2012 r. rozpoczęliśmy rok szkolny w nowym budynku szkoły, po byłym XXVIII LO, na ulicy Mostowskiego 23/27. Po raz kolejny wszyscy entuzjastycznie wzięliśmy się za pracę aby nasi wychowankowie rozpoczęli rok szkolny w czystej i zadbanej placówce. Dziękujemy rodzicom za wspieranie nas i wszelką pomoc.

Mamy wspaniałych uczniów i wspaniałych nauczycieli. O wielu naszych działaniach przeczytają Państwo na kolejnych stronach, ale warto pamiętać przeglądając je, że w swojej działalności nasze gimnazjum zawsze kieruje się dobrem ucznia, a motto szkoły brzmi:

Jesteśmy szkołą, w której każdy uczeń może odnieść sukces na miarę swoich możliwości.
Nasz patron prof. Jan Karski powiedział kiedyś"Tyle naprawdę żyjemy, ile żyje pamięć o nas..."

Chcielibyśmy aby pamięć o naszej szkole wśród uczniów, którzy ją skończyli, była wciąż żywa, a lata spędzone tu w murach naszej szkoły były tymi, do których chętnie wraca się pamięcią...

nasza szkoła nasza szkoła nasza szkoła