Pierwszą książkę o nazwie encyklopedia (co znaczy wszechstronne kształcenie) wydano w Bazylei w 1559 roku. W 1690 roku w Paryżu, pojawiła się pozycja z hasłami w porządku alfabetycznym

TWOJE DANE -
TWOJA SPRAWA

(kliknij)

TWOJE DANE - TWOJA SPRAWA 2016/2017

VII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACYJNEGO
TWOJE DANE - TWOJA SPRAWA

(kliknij- powiększ)

gość specjalny

W roku szkolny 2016/2017 Biuro GIODO kolejny raz ogłosiło Ogólnopolski Program Edukacyjny „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”.

Program jest przedsięwzięciem realizowanym pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka od roku 2009 przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Jego celem jest podnoszenie wiedzy dotyczącej ochrony danych osobowych i prawa do prywatności - zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów. Szkołom, które zgłoszą się do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu, GIODO zapewnia materiały edukacyjne i specjalistyczne szkolenia.

Program Twoje dane - twoja sprawa kierowany jest do tych, którzy uważają, że odpowiednia wiedza i kształtowanie nawyków w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych umożliwi dzieciom i młodzieży sprawne, odpowiedzialne i bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Nasze inicjatywy w roku szkolnym 2016/2017 przyjęte w ramach projektu "Twoje dane - Twoja sprawa".

(kliknij na link poniżej)

Kalendarz wydarzeń w Publicznym Gimnazjum nr 18 w Łodzi
w ramach Ogólnopolskiego Projektu
"Twoje dane - Twoja sprawa"
w roku szkolnym 2016/2017

Najciekawsza inicjatywa edukacyjna organizowana w naszej szkole w 2016/2017r.
"GRA PLANSZOWA EDUKACYJNA - TWOJE DANE - TWOJA SPRAWA"
W jaki sposób upowszechniać wiedzę o ochronie danych osobowych oraz respektować prawo do prywatności? W jaki sposób skutecznie chronić dane? Znaleźliśmy odpowiedź.
Nasz pomysł to „ Gra planszowa – edukacyjna Twoje dane – Twoja sprawa”. Dlaczego gra? Ponieważ:

• integruje ludzi;
• jest dobrą forma rozrywki w różnym wieku;
• uczy operowania zdobytymi informacjami;
• uczy odpowiednich reakcji i zachowań;
• jest sposobem na poznanie nowych ludzi;
• umożliwia naukę;
• rozwija zainteresowania;
• rozwija wyobraźnię i pobudza do działania;
• motywuje do działania poprzez zdrową rywalizację;
• wpływa na spostrzegawczość, obserwację i pamięć;
• koncentruje uwagę na wybranym zagadnieniu;
• pozwala poznać mocne i słabe strony uczestnika;
• uczy przestrzegania reguł i zasad w różnych sytuacjach.

W trakcie gry wiele naszych działań, w oparciu o realizację zadań opierało się na współpracy ze środowiskiem lokalnym.
Nasi uczniowie cyklicznie odwiedzali przedszkole, w którym przekazywali własnoręcznie wykonane dla przedszkolaków przedmioty - gadżety, które dotyczyły tematyki ochrony danych. Wśród wspólnej zabawy zawsze miały miejsce elementy nauki. Zajęcia takie bardzo przypadły do gustu maluchom, Radzie Pedagogicznej Przedszkola oraz rodzicom. Ulicami przeszedł happening zorganizowany przez naszych uczniów, podczas którego młodzież zaprezentowała własnoręcznie wykonane plakaty i hasła reklamujące ważne zagadnienia: dane zwykłe i dane wrażliwe, chronisz dane- chronisz siebie, bądź prywatny w sieci, oraz wiele innych. Uczniowie rozdawali przechodniom przygotowane materiały reklamowe.
Przeprowadzili wywiady środowiskowe za zgodą respondentów. Zadali kluczowe pytania na temat ochrony danych. Zebrali i opracowane wyniki przeprowadzonych wywiadów, które zaprezentowali w szkole na forum w postaci tabel i wykresów. Z wywiadów powstały interesujące filmiki.
Zaprezentowali wiele scenek tematycznych dla rodziców, znajomych, młodzieży z publicznej szkoły podstawowej. Do różnych instytucji zostały wysłane kartki świąteczne bożonarodzeniowe i wielkanocne, własnoręcznie zaprojektowane z elementami graficznymi na temat ochrony danych i własnoręcznie opracowanymi materiałami edukacyjnymi.
Rada Osiedla zapoznając się z naszymi działaniami dotyczącymi ochrony danych osobowych i prawa do prywatności realizowanymi poprzez grę planszową – edukacyjną ufundowali nagrody dla zwycięzców gry jako klasy oraz uczniów, liderów społeczności klasowej.
Powstały liczne prezentacje multimedialne na temat ochrony danych i ochrony do prywatności, według wcześniej wybranego tematu. Powstały prezentacje również na temat „Instytucja Giodo”. Prezentacje te były prezentowane podczas pokazu projektu edukacyjnego zaproszonym do szkoły gościom.

dane dane dane dane dane dane dane dane dane dane dane dane dane