LEPSZY INTERNET ZALEZY OD CIEBIE 2016

„LEPSZY INTERNET ZALEZY OD CIEBIE”
W GIMNAZJUM NR 18 W ŁODZI

Internet to wspaniały wynalazek. Korzystają z niego niemal wszyscy – młodzież i dorośli. Internet jest kopalnią wiedzy i informacji, platformą kontaktu z rówieśnikami, miejscem nauki, placem zabaw, sklepem, kuźnią kultury. Internet wykorzystywany nieostrożnie, może wyrządzić znaczne krzywdy. Nękanie rówieśników on-line, wyciek danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla młodych ludzi, instalowanie wirusów to problemy, które mogą nieść poważne konsekwencje.

W każdym roku w naszej szkole obchodzimy „Dzień Bezpiecznego Internetu”.

W tym roku przypada 09 lutego 2016 roku. Tegoroczne obchody DBI odbywały się pod hasłem "Lepszy Internet zależy od Ciebie", które nawiązuje do wzięcia czynnego udziału wszystkich użytkowników w kreowanie sieci oraz treści, jakie są w niej obecne. Podczas tegorocznych obchodów DBI zwróciliśmy też uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Każdy podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.
Podczas surfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK).

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

Wszelkie informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2016 publikowane są w serwisie www.dbi.pl.

LEPSZY INTERNET ZALEŻY OD CIEBIE – 09 luty 2016

w naszej szkole zostanie przeprowadzony tydzień bezpiecznego Internetu trwający od 01 - 09.02.2016 r
    .

• Zgłoszenie inicjatywy i umieszczenie banera DBI 2016 na szkolnej stronie internetowej - http://gim18.szkoly.lodz.pl oraz naszych inicjatyw.
  • Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla uczniów o tematyce dotyczącej bezpiecznego korzystania z Internetu w ramach lekcji informatyki oraz godzin wychowawczych.
  • Zorganizowany zostanie „Kącik wiedzy o bezpieczeństwie w sieci”, w którym będzie można sprawdzić swoją wiedzę na ten temat korzystając z testów, quizów i krzyżówek on – line. W każdej kategorii zostanie wyłoniony zwycięzca.
  • Na szkolnym korytarzu pojawią się postery informacyjne na temat obchodów DBI i bezpieczeństwa w Internecie.
  • Wśród uczniów klas pierwszych i drugich zostanie przeprowadzony konkursu na plakat i ulotkę dotyczące tegorocznej tematyki.
  • Uczniowie klas pierwszych i drugich na zajęciach informatycznych, a klas trzecich na godzinach wychowawczych obejrzą film „Uważaj na Facebooka” – w ramach rozważnego korzystania z mediów społecznościowych. Przeprowadzony zostanie również konkurs na rozprawkę „Czy Facebook jest bezpieczny?”