ciekawostka dnia

Pierwszą książkę o nazwie encyklopedia wydano w Bazylei w 1559 roku. W 1690 roku w Paryżu, pojawiła się pierwsza z hasłami w porządku alfabetycznym.

baner BIP


link do pobrania prezentacjiZrealizowaliśmy projekt
e - Akademia Przyszłości


PRACOWNIA EKOLOGICZNA
"EKO - ŚWIAT"
(kliknij)

Należymy do
Szkół Odkrywców Talentów
(patronat MEN)
Przekaż
1% podatku na naszą szkołę
www.fundacjaROSA.pl
nr naszej szkoły 112449logowanie

Sing-in

AKTUALNOŚCI SZKOLNE 2016-2017
NAJBARDZIEJ KREATYWNA KLASA

Uczniowie klasy IIIB serdecznie dziękują za wparcie oddanie głosów w plebiscycie Najbardziej kreatywna klasa. Miło nam poinformować, że zdobyliśmy 5755 głosów i zajęliśmy 12 miejsce. Nie jest to miejsce premiowane, jednak uważamy, że to duży sukces - startowaliśmy z ostatniego miejsca (55), zatem 12 miejsce jest dla nas powodem do zadowolenia :). Dziękujemy

Uczniowie klasy IIIB i wychowawcaZMIANY W SYSTEMIE OŚWIATY

Szanowni Rodzice, Uczniowie, Absolwenci, Nauczyciele

W związku z proponowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianami w systemie oświaty prosimy o zapoznanie się z zamieszczanymi niżej stanowiskami, apelami instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów w przedmiotowej sprawie. W miarę pojawiania się kolejnych będą one sukcesywnie dodawane.

 1. Stanowisko OSKKO.

 2. Pismo Rzecznika Praw Dziecka.

 3. Stanowisko środowisk naukowych.

 4. Stanowisko Unii Metropolii Polskich.

 5. Stanowisko samorządów zrzeszonych w KWRiST.

 6. Stanowisko środowisk uniwersyteckich.

 7. Oświadczenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

 8. Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

 9. List polonistów do MEN.

 10. Uwagi Ministerstwa Finansów do projektu zmian.

 11. Uwagi Rządowego Centrum Legislacji.

 12. 1Opinia Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 13. Stanowisko Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność – Oświata”

 14. Stanowisko OSKKO z dnia 15.10.2016 r..

 15. Stanowisko Rady Programowej FRDL.

 16. Stowarzyszenie Dyrektorów Szkół Średnich.

 17. Opinia - Mikołaj Herbst - UW, EUROREG i Instytut Badań Edukacyjnych.

 18. Opinia Ruchu Społecznego "Obywatele dla Edukacji".

 19. List otwarty do Pani Minister Anny Zalewskiej pracowników łódzkich gimnazjów.

 20. LIST PROFESORÓW UNIWERSYTETÓW POLSKICH ORAZ OŚRODKÓW NAUKOWO-BADAWCZYCH PRZECIWKO CHAOTYCZNYM ZMIANOM W OŚWIACIENAJBARDZIEJ KREATYWNA KLASA

Ruszyła kolejna edycja konkursu na najbardziej kreatywną klasę.
W tym roku szkolnym klasa IIIB została zgłoszona do tego plebiscytu. Zwracamy się z serdeczną prośbą o wsparcie kreatywnych uczniów naszej szkoły i oddanie swoich głosów na tę właśnie klasę. Głosowanie trwa do 28 października i może odbywać się na dwa sposoby:

1. wysłanie sms-a o treści KK.55 na numer 72355 (wiadomość płatna 2,46 zł z Vat) - zasady głosowania przez wysłanie wiadomości sms: każdy sms to 15 głosów oddanych na klasę, dziennie można oddać nieograniczoną liczbę głosów.

2. przez portal społecznościowy facebook - zasady głosowania: każdy głos liczony jest x5, każdy może oddać jeden głos dziennie.

Poniżej link do akcji:

http://www.dzienniklodzki.pl/akcje/kreatywna-klasa-2016/

oraz link do klasy IIIB, przez który możliwe jest oddanie głosów:

http://www.dzienniklodzki.pl/plebiscyt/karta/klasa-3b-gimnazjum-nr-18-im-prof-jana-karskiego-w-lodzi,35659,1621949,t,id,kid.html

Na dole strony prezentującej klasę można wybrać sposób głosowania, po wybraniu pojawia się również informacja dotycząca zasad głosowania wybranym sposobem.

Liczymy na Państwa wsparcie i głosy.

Uczniowie klasy IIIB i wychowawca


kliknij - powiększ

gość specjalnyŚlubowanie klas I - 14 października 2016

Tradycją Publicznego Gimnazjum nr 18 w Łodzi jest uroczystość ślubowania klas pierwszych, która odbywa się 14 października 2016r. w Dzień Edukacji Narodowej. W obecności Dyrektora Szkoły, nauczycieli i rodziców uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Tej podniosłej atmosferze towarzyszyły przemówienia Pani Dyrektor, Przewodniczącej Rady Rodziców oraz Przewodniczącego SU. Nie zabrakło również akcentów artystycznych. O oprawę plastyczną i stronę muzyczną zadbała p. Bernadeta Forc, zaś kabaret HOT_osiemnastka pod kierownictwem p. Haliny Hak przedstawił skecz pt. Lekcja polskiego. Była też chwila na pamiątkowe zdjęcia.
kliknij - powiększ

gość specjalny
Zdjęcia w galeriiSZCZĘSLIWA TRZYNASTKA x 2
– dwudziestosześciogodzinna
lekcja języka niemieckiego
- 14 października 2016


W czerwcu 2015r. uczniowie klasy IB postanowili odczarować cyfrę „13” i dnia 13 czerwca zrealizowali swój pomysł – tego dnia miała miejsce nietypowa lekcja języka niemieckiego, która trwała 13 godzin, 13 minut i 13 sekund. Chcąc pobić swój rekord z 2015r. ci sami uczniowie (tegoroczna klasa IIIB) podjęli wyzwanie uczenia się języka niemieckiego przez 26 godzin. Ta jeszcze bardziej nietypowa lekcja miała miejsce w październiku tego roku - uczniowie rozpoczęli naukę w piątek, 14 października o godzinie 12, a skończyli w sobotę o godzinie 14. W trakcie lekcji uczniowie poszerzali swoje wiadomości z zakresu geografii, kultury, historii krajów niemieckiego obszaru językowego. W trakcie zajęć uczestnicy (między innymi) stworzyli plakaty, których tematem było pytanie „Z czym kojarzą Ci się Niemcy?”. Czy wiesz, że torebka do herbaty, filtr do kawy czy pasta do zębów zostały wynalezione przez Niemców? To właśnie temat „Niemcy i ich wynalazki” stanowiły ciekawą część tej lekcji. W trakcie zajęć uczniowie zdobyli też wiedzę na temat nietypowych zagadnień leksykalnych – konkurs na najszybciej powiedziany łamaniec językowy po niemiecku stanowił wyzwanie dla każdego. W ramach odpoczynku dla zmęczonych umysłów uczestnicy lekcji układali puzzle 3D składające się z 890 elementów. Mimo obaw, że nie da się ich ułożyć, sukces został osiągnięty a zamek Neuschwanstein „zdobyty”!
Bo jak nie my to kto??? Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych 

Uczniowie klasy IIIB i wychowawca


kliknij - powiększ

gość specjalny gość specjalny gość specjalny gość specjalny gość specjalny gość specjalnyBUDŻET OBYWATELSKI - 10-09 PAŹDZIERNIKA 2016

DRODZY RODZICE, UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE,
ABSOLWENCI, PRZYJACIELE SZKOŁY…

Nasza szkoła bierze udział w BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2016/2017.


Aby w tym roku udało się nam pozyskać fundusze na złożone wnioski potrzebna jest Państwa pomoc,czyli głosy pozyskane wśród Państwa rodziny, sąsiadów i znajomych, przyjaciół.

Każdy głos jest bardzo cenny a im więcej ich będzie, tym szansa na powodzenie rośnie.Prosimy o zagłosowanie na dwa nasze wnioski.


GŁOSOWANIE:


PAPIEROWE:

10 września 2016 (od godz. 10:00) - 18 września 2016 (do godz. 18:00)

ELEKTRONICZNE:

10 września 2016 (od godz. 0:00) - 9 października 2016 (do godz. 24:00)


http://uml.lodz.pl/budzet_obywatelski/2017/glosowanie/

Złożyliśmy dwa wnioski:

B0193BD

- Nowoczesna pracownia komputerowa - oknem na świat. Modernizacja i remont szkolnej pracowni komputerowej przy PG 18.

B0187BD

- Budowa szkolnego boiska przy PG 18.


W głosowaniu może wziąć udział każdy, kto mieszka w Łodzi i ma co najmniej szesnaście lat. W przypadku głosowania na zadania zgłoszone do budżetu obywatelskiego nie ma znaczenia adres zameldowania – wystarczy, że mieszkasz w Łodzi.


Uprzejmie prosimy o wasze głosy.
Chcielibyśmy, aby młodzież naszej szkoły miała nowoczesną pracownię i profesjonalne boisko szkolne.
Za wszystkie głosy serdecznie dziękujemy.
dyrektor szkoły Ilona Bulska


MINI GALERIA


dane dane dane
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć.
 
MEN Kuratorium Oświaty UMŁ - Oświata CKE ŁCDNiKP WODN